قرص نان باران بولیوی راننده میلادی

قرص نان: باران بولیوی راننده میلادی اتومبیل بزرگراه سرگرمی عکس منتخب روز

گت بلاگز اخبار اقتصادی و بازرگانی الگوی برندگان بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران

شاخص کل بورس با رشد ۸۲۹ واحدی، بازدهی از ابتدای سال خود را به بیش از ۲۷ درصد رساند. رشد حدودا دوبرابری این نماگر نسبت به شاخص کل هموزن نشان می‌دهد صنایع بزرگ نق

الگوی برندگان بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران

الگوی برندگان بورس تهران

عبارات مهم : ایران

شاخص کل بورس با رشد ۸۲۹ واحدی، بازدهی از ابتدای سال خود را به بیش از ۲۷ درصد رساند. رشد حدودا دوبرابری این نماگر نسبت به شاخص کل هموزن نشان می دهد صنایع بزرگ نقش پررنگ تری در این روند صعودی داشته اند. عدم توجه به خاصیت دینامیک بازار سهام که دائما در حال عوض کردن هست، باعث شده است طرفداران الگوهای ثابت مهندسی از مسیر رونق مهم بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران جا بمانند. این در حالی است که جریان برنده بورس ۹۶ با مشاهده نشانه های عوض کردن در عوامل بنیادین توانسته اند از رالی اخیر بازار سهام سود مناسبی کسب کنند.

نماگر بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران در آخر معاملات روز گذشته در ادامه رالی صعودی خود، رشد بیش از ۸۲۹ واحدی را تجربه کرد. با رشد دیروز شاخص سهام این نماگر یک رکورد تازه در کارنامه خود به ثبت رساند و کانال ۹۸ هزار واحدی را فتح کرد. به این ترتیب بازدهی بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران از ابتدای سال تاکنون از ۲۷ درصد فراتر رفت. این در حالی است که شاخص کل هم وزن در این بازه زمانی (با اثرگذاری یکسان نمادها) رشدی معادل ۱۴ درصد را تجربه کرده هست. رشد حدود ۲ برابری شاخص کل نسبت به شاخص کل هم وزن نشان می دهد نمادهای بزرگ بیش از سهام کوچکتر زیاد کردن قیمت داشته اند.

الگوی برندگان بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران

بررسی روند صنایع بورسی از ابتدای سال تاکنون نشان می دهد در میان ۳۷ صنعت مورد بررسی، شاخص ۲۰ صنعت با رشد همراه شده است و ۱۵ صنعت نیز معاملات خود را با افت پشت سر گذاشتند. در این میان پالایشی ها بیشترین بازدهی (۸۲ درصد) را در میان صنایع بورسی کسب کردند. بعد از آن نیز فلزی ها با بازدهی ۷۶ درصدی همراه شده است اند. از نکات قابل توجه ولی کسب بیشترین بازدهی از سوی صنایع بزرگ بازار سهام است (۱۰ صنعت با بیشترین میزان بازدهی، سهم بیش از ۶۰ درصدی از کل ارزش بازار را در اختیار دارند). موضوعی که توضیح دهنده چرایی رشد دوبرابری شاخص کل نسبت به شاخص کل هم وزن هست. این عنوان نشان می دهد بازدهی سهامداران از ابتدای امسال با هم برابر نبوده و بر همین اساس است که گفته می شود، تنها معامله گرانی که با اعتقاد به پویایی بازار سهام، همه عوامل تاثیرگذار را مورد توجه قرار می دهند، برنده خواهند شد.

چگونگی شکل گیری جریان برنده

همان طور که اشاره شد از ابتدای سال تاکنون بیشترین میزان بازدهی به صنایع بزرگ سهامی که از حمایت عوامل بنیادی برخوردار بوده اند، تخصیص داده شده است یافته هست. در این میان شاید بااهمیت ترین سوالی که به ذهن خطور می کند این است که جریانات برنده چگونه و بر اساس چه الگویی شکل گرفته اند؟

شاخص کل بورس با رشد ۸۲۹ واحدی، بازدهی از ابتدای سال خود را به بیش از ۲۷ درصد رساند. رشد حدودا دوبرابری این نماگر نسبت به شاخص کل هموزن نشان می‌دهد صنایع بزرگ نق

۱- رصد تمامی عوامل تاثیرگذار: بااهمیت ترین موضوعی که باید مورد توجه معامله گران سهام قرار گیرد، شناسایی جریان مهم حاکم بر معاملات هست، نه جریان های کوتاه مدت و گذرا که عمدتا به علت تسری هیجان به بازار سهام ایجاد می شوند. جهت رسیدن به این الگو نیز مورد نیاز است سرمایه گذاران با رصد همه عوامل موثر و همچنین سطوح متفاوت اقتصادی از اقتصاد کلان گرفته تا اوضاع صنعت و همچنین درون شرکت ها به یک تحلیل درست رسیده، سپس به گردونه معاملات سهام بپیوندند.

۲- توجه به دینامیک بودن معاملات سهام: یکی دیگر از مسائلی که باید مورد توجه قرار گیرد، اصل پویایی بازار سهام هست. اوضاع دینامیک بورس باعث می شود تا گزینش یک الگوی ثابت جهت سرمایه گذاری، نتیجه ای جز زیان نداشته باشد. در این شرایط مورد نیاز است معامله گران همواره اطلاعات خود را از اوضاع عوامل تاثیرگذار بر سهام به روز کنند.

نگاهی به فرمول های توهمی در بازار سهام

الگوی برندگان بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران

همان طور که اشاره شد توجه به اصل پویایی بازار سهام و رشد تمامی عوامل تاثیرگذار بر آن می تواند الگویی جهت برنده شدن در گردونه معاملات سهام در اختیار معامله گران قرار دهد. پیش از این و در شرایط کم نوسانی بازار سهام و کند بودن جریان ورود نقدینگی ولی شاهد بی توجهی بسیاری از معامله گران به تحولات بنیادی اطراف بازار (وضعیت قیمت ها در بازارهای جهانی، قیمت دلار و چرخش جریان نقدینگی) و معامله سهام بر اساس الگوهای پیشین مدنظر معامله گران بودیم. الگوهایی که عمدتا از بعضی الگوهای نادرست با نقاب تحلیل منشا می گیرد. بررسی این فرمول های توهمی نیز خالی از لطف نیست.

۱. نگاه تک بعدی به بازار: یکی از اشتباهاتی که بعضی از معامله گران را در مسیر زیان دهی قرار می دهد، نگاه تک بعدی به بازار هست. به عنوان نمونه عده ای از فعالان بازار تنها با دید تکنیکال به سهام نگریسته و فکر می کنند از این طریق می توانند کسب سود کنند. درست است که تحلیل تکنیکال جزئی از معاملات سهام هست، ولی باید توجه داشت این نوع تحلیل گذشته نگر بوده و تحولات آتی جایی در آن ندارد، به این ترتیب نگاه به بازار با یک دوربین، می تواند معامله گر را از دیگر جریانات بازار عقب بیندازد.

شاخص کل بورس با رشد ۸۲۹ واحدی، بازدهی از ابتدای سال خود را به بیش از ۲۷ درصد رساند. رشد حدودا دوبرابری این نماگر نسبت به شاخص کل هموزن نشان می‌دهد صنایع بزرگ نق

۲. در نظر گرفتن سقف و کف عددی جهت سهام: در بسیاری از موارد دیده شده است بعضی از سهامداران با توجه به سقف یا کف عددی که پیش از این در سابقه معاملاتی یک سهم خاص دیده شده است هست، بدون توجه به عوامل بنیادی پیرامونی به جمع خریداران یا فروشندگان یک سهم می پیوندند. این در حالی است که عوض کردن عوامل تاثیرگذار بنیادی و همچنین تحولات درون شرکتی می تواند روند قیمتی یک سهم را عوض کردن دهد.

۳- آینده نگری های غیرکارشناسانه: این عنوان به معامله گرانی برمی گردد که فرمولی ثابت همانند P/ E سهام را مبنای معاملات خود قرار داده اند و باز توجهی به عوامل بنیادی و غیربنیادی اطراف سهام ندارند. در این میان ولی با ابلاغیه تازه شرکت بورس مبنی بر ممنوعیت انتشار گزارش آینده نگری سود هر سهم، می توان انتظار داشت نگاهی تحلیلی در میان معامله گران حاکم شود. به عبارتی دیگر از این بعد مفروضات اعلام شده است بر اساس متغیرهای بین المللی و داخلی می گوید، شرکت به چه سمت و سویی حرکت خواهد کرد، سپس تحلیلگران بازار سرمایه با توجه به این اطلاعات و گزارش های مدیریتی، اوضاع سودآوری شرکت ها را آینده نگری خواهند کرد. این امر در نهایت به حرفه ای شدن بازار و تحلیل محور شدن معاملات کمک می کند.

الگوی برندگان بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران

۴- تبعیت از سیگنال فروشان بدون تحلیل: در شرایطی که بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران دوره های پررونقی را پشت سر می گذارد، تعداد کانال های تلگرامی و سایت هایی که ادعای دروغین تسلط بر کلیت بازار بر اساس تحلیل را دارند، سر به فلک می گذارد. در این شرایط به جاست معامله گران به جای تقلید کورکورانه و بودن اعتبار از این سیگنال فروشان از منابع معتبر بهره گرفته و به یک قدرت تحلیلی دست پیدا کنند. این امر طبیعتا باعث می شود تا معامله گران، بتوانند بهینه ترین تصمیم ها را در سرمایه گذاری اتخاذ کنند.

۵- گزینش نادرست به علت محدودیت: در بعضی موارد با وجود تحولات بنیادی در سهام بزرگ بورسی از آنجا که این سهام نقدینگی زیادی را می طلبند، شاهد عدم توجه بازار و چرخش نگاه ها به سمت صنایع کوچک سهامی هستیم. این الگوسازی نادرست ولی عمدتا باعث زیان دهی معامله گران یا عقب ماندن از جریانات مثبت می شود.این الگوسازی های نادرست که عمدتا از توهمات معامله گران نشات می گیرد، نه تنها در بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران بلکه در دیگر بازارهای بزرگ و پیشرفته نیز مشاهده می شود که به علت بزرگی بازار، رکودهای بزرگ اقتصادی را در پی خواهد داشت.

در این بازارها عمدتا ورود مهندس گرداننده بازار که جهت همه چیز فرمول و قالب خاصی تعریف می کند، باعث این اتفاقات می شود. آیا که در تمامی این فرمول بندی ها یکسری پیش فرض در نظر گرفته شده است است که اتفاقات واقعی را در بر نمی گیرد. به این ترتیب صرف در نظر گرفتن تحلیل های فرمول بندی شده است می تواند بازار را به انحراف بکشد.این عنوان در شرایط کنونی نیز می تواند تهدیدی جهت بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران باشد؛ آیا که سودگیری معامله گران از اوضاع پررونق این روزهای بازار سهام هر چند کوتاه مدت، می تواند بار دیگر توهم کسب سود بدون نیاز به تحلیل را در میان معامله گران نهادینه کرده و بازار را از تحلیل خارج کند.

در بازار چه گذشت؟

در دادوستدهای روز دوشنبه، شاخص کل بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران ۸۲۹ واحد (معادل ۸۵/ ۰ درصد) رشد کرد و به رقم ۹۸ هزار و ۳۵۸ واحد رسید. شاخص کل هم وزن (با اثر یکسان نمادها) ولی با افت ۰۶/ ۰ درصدی همراه شد. موضوعی که نشان از رشد نمادهای بزرگ بازار سهام دارد. ارزش معاملات خرد بازار سهام نیز که طی هفته های اخیر رنگ و بوی رونق به معاملات سهام داده بود، روز گذشته به حدود ۲۶۵ میلیارد تومان رسید و حدود ۴۰ درصد از این رقم در اختیار ۱۰ نماد با بیشترین ارزش معاملات قرار داشت.

بیشترین زیاد کردن قیمت روز دوشنبه بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران نیز از آن نماد معاملاتی شرکت های لامیران، کنترل خوردگی تکین کو، پتروشیمی خارک، تامین سرمایه امید و سیمان کرمان شد. در برابر نماد معاملاتی شرکت های معدنی دماوند، توریستی و رفاهی آبادگران ایران، افست و سیمان داراب بیشترین کم کردن قیمت دوشنبه بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران را تجربه کردند.

در این روز شاهد عملکرد قابل توجه نمادهای فلزی در گزارش خرید و فروش ماهانه این شرکت ها بودیم. موضوعی که موجب شد تا این نمادها در صدر نمادهای بیشترین تاثیر مثبت بر شاخص قرار گیرند. بر این اساس روز گذشته نماد معاملاتی شرکت های فولاد مبارکه اصفهان، پالایش نفت بندرعباس، ملی صنایع مس کشور عزیزمان ایران و صنایع پتروشیمی خلیج فارس بیشترین تاثیر در رشد شاخص را بر عهده داشتند.

روز دوشنبه خالص عوض کردن مالکیت میان بازیگران مهم بازار حدود ۲۱۹ میلیون سهم و در مسیر حقوقی به حقیقی بود. این جابه جایی رقمی معادل ۴۵ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان از پرتفوی حقوقی ها را به سبد سهام معامله گران حقیقی انتقال یافته کرد. بیشترین میزان خالص خرید معامله گران حقیقی به نماد معاملاتی شرکت فولاد مبارکه اصفهان تخصیص داده شده است داشت. به این ترتیب دیروز افزون بر ۴۰ میلیون سهم «فولاد» به ارزشی افزون بر ۱۲ میلیارد تومان به نفع معامله گران حقیقی بازار انتقال یافته شد. بعد از «فولاد»، بیشترین خالص خرید حقیقی ها در نماد معاملاتی شرکت سایپا شکل گرفت. به این ترتیب ۸۷ میلیون سهم «خساپا» به ارزش ۸/ ۸ میلیارد تومان در مسیر حقوقی به حقیقی جابه جا شد. در آن سوی بازار ولی بیشترین تحرک حقوقی ها در نماد معاملاتی شرکت های کشور عزیزمان ایران خودرو، پالایش نفت اصفهان و پتروشیمی بندرعباس دیده شد.

به این ترتیب طی معاملات این روز، ۵/ ۱۱ میلیون سهم «خودرو» از سبد سهام حقیقی ها به پرتفوی سهامداران حقوقی انتقال یافته شد. این جابه جایی رقمی معادل ۳ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان بود. «شپنا» نیز دیروز شاهد عوض کردن مالکیت بیش از یک میلیارد و ۷۰۰ میلیون تومانی به نفع حقوقی ها بود. در «شبندر» نیز روز گذشته بیش از یک میلیون سهم به ارزش یک میلیارد تومان در مسیر حقیقی به حقوقی انتقال یافته شد. در میان صنایع بورسی نیز بیشترین خرید سهامداران حقیقی در معدنی ها و فلزی ها به ثبت رسید. در برابر رایانه ای ها و کانی های غیرفلزی بیشترین تحرک حقوقی ها را در میان صنایع بورسی تجربه کردند.

دنیای اقتصادی

واژه های کلیدی: ایران | بازار | صنایع پتروشیمی | اخبار اقتصادی و بازرگانی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : blogzz